Produkt został dodany do zapytania.
fbgoogle+

IBM Flex System

Piotr Allaf
  2013-08-08, 2013-08-08

1. IBM Flex System

^ góra

^ góra

W propozycji IBM warstwa sprzętowa platformy została zbudowana w taki sposób, aby adresować poniższe wymagania:

  • gwarantować najlepszy współczynnik upakowania maszyn wirtualnych do ceny, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności konfiguracji (otwartość na różne platformy procesorowe (Intel, POWER), różne narzędzia wirtualizacji (Vmware, KVM, Hyper-V, PowerVM), różnego typu usług (bazy danych, wirtualizacja desktop, serwery aplikacyjne))
  • wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych, które po okresie wdrożenia będą spełniały swoje zadanie przez okres min. 5 lat. W szczególności warstwa komunikacyjna i obudowy przygotowane na instalacje kolejnych wersji procesorów i standardów
  • gwarancja rozwoju platformy sprzętowej przez jednego producenta, który publikuje plany rozwoju platformy i gwarantuje integralność rozwiązania (w przypadku integracji komponentów od firm trzecich)
  • certyfikacja producenta dla proponowanej architektury – wsparcie i serwis producenta dla zaproponowanej konfiguracji – jeden punkt kontaktowy

Obudowa kasetowa / element warstwy compute node

Architektura referencyjna stosowana w IBM PureSystems oparta jest o obudowę nowej generacji, która w ofercie IBM pojawiła się w 2012 roku i zgodnie z planem rozwoju będzie oferowana przez min. 10 lat. Aby produkt infrastrukturalny mógł przez taki okres być dostępny na rynku kluczowe dopracowanie architektury (zasilanie, chłodzenie, ścieżki I/O) w taki sposób, aby spełniala ona dzisiejsze i przyszłe standardy.

Obudowa ta umożliwia instalacje urządzeń komunikacyjnych pracujących w standardach Eth 10/ 40Gb, FC 8/16Gb, IB 40/56 Gb. Sprzętowo obudowa przygotowana jest na wsparcie protokołów o prędkości 100Gb.

W ramach obudowy możliwe jest mieszanie serwerów o różnej konfiguracji i opartych o różne technologie procesorowe. Funkcjonalność taka jest szczególnie ważna dla projektów w których oczekiwana jest elastyczność i otwartość technologiczna również w warstwie sprzętowej. 

^ góra

Obudowa Flex (Chassis)

^ góra

^ góra

^ góra

Serwery kasetowe / compute node

W proponowanym Performance Optimized Data warstwa przetwarzania może zostać wyposażona w poniższe serwery:

^ góra

^ góra

  Poniżej przedstawione sa parametry serwerów x440 oraz x240. Serwery x440 są to serwery umożliwiajace instalacje do 4 procesorów Intel E5 o największej wydajności (model E5-4650), a więc oferują najlepsze parametry w swojej klasie. Instalacja serwerów 4 procesorowych zapewnia odpowiednią gradacje sprzętu i najwyższe upakowanie maszyn wirtualnych. Parametr ten jest wyznacznikiem jakości architektury w rozwiązaniach Cloud Computing. Jednocześnie rozwiązanie x440 jest serwerem wykorzystywanym w mniejszych/ komercyjnych instalacjach, a więc możliwości konfiguracji (ilosć dysków/ RAM/ kart) adresują także standardowe potrzeby infrastruktury IT.

 

^ góra

^ góra

^ góra

Warstwa komunikacji / agregacji ruchu dla serwerów kasetowych

W architekturze PureSystems zastosowano zaawansowaną warstwę sieciową agregującą ruch I/O w ramach każdej obudowy. Dzięki takiej architekturze możliwe jest uzyskanie o ponad 50% większą przepustowość dla każdej obudowy instalowanej w Performance Optimized Data. Takie parametry sieci podwyższają możliwości upakowania maszyn wirtualnych, a więc zwiększają funkcjonalność i elastyczność zaproponowanego rozwiązania. Poniższy schemat prezentuje architekturę połączeń w ramach Performance Optimized Data (tutaj dla 40 serwerów 2 socketowych) i zysk na przepustowości przy zastosowaniu switchy agregujących EN4093

^ góra

^ góra

^ góra

^ góra

Warstwa dostępowa / ToR (Top of Rack)

Dla projektów w których wymagane jest dostarczenie warstwy dostępowej – switche Top of Rack – rekomendujemy zastosowanie urządzeń IBM G8264. Urządzenia te integrują sie z warstwą agregującą instalowaną w obudowie IBM Flex. W przypadku gdy w serwerowni zainstalowane są już switche innych dostawców możliwe jest podłączenie obudowy Flex bezpośrednio do tychże urządzeń.

^ góra

^ góra

Warstwa macierzowa / storage node

W proponowanym rozwiązaniu jako warstwę dyskową Performance Optimized Data rekomendujemy wykorzystanie macierzy IBM Storewize V7000  Unified. Urządzenie to oferuje dostęp do zasobów dyskowych zarówno w technologii blokowej jak i plikowej, a więc jest idealnym rozwiązaniem dla skalowalnej i elastycznej infrastruktury IT. Rozwiązanie IBM Storwize V7000  jest integralną częścią architektury IBM PureSystems co pozwala na integracje zarządzania i jeszcze większą optymalizacje środowisk wirtualnych.

Macierz IBM Storwize to zaawansowane urządzenie dyskowe z funkcjonalnością, którą IBM od wielu lat dostarczał w rozwiązaniach klasy IBM HighEnd (SVC oraz DS8000). Macierz oprócz wysokiej niezawodności i stabilności cechuje się również przyjaznym interfejsem użytkownika oraz bogatą funkcjonalnością w warstwie zarządzania danymi. Równoważenie obciążenia pomiędzy dyskami SSD a dyskami SAS, funkcje kompresji oraz wirtualizacji – to tylko przykłady tego co proponujemy w ramach urządzenia IBM Storwize V7000 .

W PureSystems jako warstwę dyskową Performance Optimized Data rekomendujemy wykorzystanie macierzy IBM Storwize V7000  lub wersja Storwize Unified, która oferuje dostęp do zasobów dyskowych zarówno w technologii blokowej jak i plikowej. Rozwiązanie IBM Storwize V7000  jest integralną częścią architektury IBM PureSystems.

^ góra

^ góra

^ góra

1.1.1.          Warstwa zarządzania

 

W architekturze PureSystems centralnym punktem zarządzania dla platformy sprzętowej jest moduł IBM Flex System Manager (FSM). 

^ góra

^ góra

Moduł IBM Flex System Manager jest sprzętową konsolą z dedykowanym oprogramowaniem rozwijanym przez IBM. W architekturze PureSystems sprzętowe elementy zarządzania (IMM – poziom serwera, CMM – poziom obudowy) są integrowane w ramach IBM Flex System Manager i tworzą warstwowy system zarządzania. Architektura taka podwyższa wydajność i niezawodność rozwiązania.

W proponowanej architekturze moduł IBM Flex System Manager dostarczany jest w bazowej konfiguracji sprzętowej wraz z oprogramowaniem w wersji Advanced. W celu zachowania redundancji proponowane są dwa moduły pracujące w konfiguracji klastrowej.

^ góra

^ góra

^ góra

^ góra

^ góra

 

<